![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Διαστάσεις καταιγισμού έχουν πάρει το τελευταίο 24ωρο οι καταγγελίες που έρχονται στο CAMPOS FM 97.8 από πολίτες, φορείς και επιχειρηματίες που αναζητούν πρόσβαση στον Βόλο και στα χωριά της ΠΕΟ Λάρισας-Βόλου, είτε γιατί έχουν άμεση σχέση με τις πληγείσες περιοχές και τους κατοίκους τους, είτε γιατί σπεύδουν με κάθε τρόπο να βοηθήσουν εθελοντικά τους συμπολίτες τους.
Ο λόγος είναι ότι για μια ακόμη φορά, χωρίς ίχνος ενσυναίσθησης, η “Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου” απαιτεί απ’ όλους αυτούς τους ανθρώπους πληρωμή διοδίων στο Μοσχοχώρι, παρότι γνωρίζει ότι δεν υπάρχει για εκείνους άλλη επιλογή, καθώς όχι μόνο η ΠΕΟ αλλά και κάθε άλλη πρόσβαση από Λάρισα κι ευρύτερα Βόρεια Ελλάδα προς τις πληγείσες περιοχές, είναι κομμένη.
Στην πρώτη γραμμή των καταγγελιών είναι φυσικά εκείνες των εταιριών που δεν έπαψαν στιγμή να προσφέρονται για την μεταφορά ανθρωπιστικής βοήθειας, με πρώτη και καλύτερη την Delopoulos Trans, η οποία εδώ και 20 μέρες προστρέχει δωρεάν σε κάθε γωνιά της Ελλάδας προκειμένου να εξυπηρετήσει κάθε είδους μεταφορική ανάγκη για την ανακούφιση των χιλιάδων Θεσσαλών που έχασαν τα πάντα σε μια στιγμή.
Μαζί της φυσικά και εκατοντάδες εθελοντές επαγγελματίες και μη, που δρουν τόσο μέσα από σχετικά κινήματα όσο και μεμονωμένα.
Επειδή αδυνατούμε να πιστέψουμε πως πρόκειται για ενέργεια που στοχεύει στην αποκόμιση κέρδους από την καταστροφή τόσων ζωών, επικαλούμαστε το κοινό αίσθημα αλληλεγγύης που επικρατεί αυτή τη στιγμή στο σύνολο του ελληνικού πληθυσμού και καλούμε την “Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου” να δει το ζήτημα με την δέουσα ευαισθησία, συμμετέχοντας στο κύμα αλληλεγγύης και δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση προς τις πληγείσες περιοχές, τουλάχιστον σε όποιον αποδεδειγμένα σπεύδει για την παροχή κάθε είδους ανθρωπιστικής βοήθειας στους συνανθρώπους μας.