![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Πλήθος κόσμου γέμισε την αίθουσα του Δημοτικού Ωδείου Λάρισας και τον αύλειο χώρο, το βράδυ της Δευτέρας 02/10, τιμώντας τον υποψήφιο Περιφερειάρχη κ. Δημήτρη Κουρέτα στην κεντρική του ομιλία στη Λάρισα.
Παρουσιάζοντας στοιχεία, ο κ. Κουρέτας εξήγησε τους λόγους που έφεραν στη Θεσσαλία την βιβλική καταστροφή για εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες, ενώ προχώρησε αναλύοντας την δική του πρόταση
“Η τραγωδία που βιώνει σήμερα η Θεσσαλία φέρει την υπογραφή του κ. Αγοραστού. Πριν τον Ιανό, αγνόησε τις σχετικές μελέτες. Μετά τον Ιανό, εκτίμησε ότι η επανάληψη τέτοιων φαινομένων συμβαίνουν μετά από αιώνες! Τρία χρόνια μετά, ο Daniel βρήκε παντελώς απροετοίμαστη τη Θεσσαλία και σάρωσε τα πάντα στο πέρασμά του”, τόνισε χαρακτηριστικά και συνέχισε:
“Ο κ. Αγοραστός, ανεπίδεκτος μαθήσεως, αδράνησε και πάλι. Έτσι, 20 ημέρες μετά το Daniel, οι βροχοπτώσεις του Elias αποτελείωσαν ό,τι είχε αφήσει όρθιο η προηγούμενη καταιγίδα. Η κατάληξη αυτή δεν ήταν τυχαία. Με τα χρήματα που η κεντρική εξουσία του έδωσε για αντιπλημμυρικά έργα, ο κ. Αγοραστός υλοποιούσε έργα ψηφοθηρικής σκοπιμότητας” κατέληξε.
Στη συνέχεια ο κ. Κουρέτας υπογράμμισε ότι «η Εισαγγελία του Αρείου Πάγου του απευθύνει στη συνέχεια ερωτήματα «φωτιά», που αφορούν σε εγκληματικές παραλείψεις του για την καταστροφή της Θεσσαλίας και τέλος, η κυβέρνηση του αφαίρεσε κάθε αρμοδιότητα αξιολογώντας τον ως επικίνδυνο δημόσιο λειτουργό! Και μόλις σήμερα, υποψήφιος αποσύρθηκε από το ψηφοδέλτιό του, καταλογίζοντας βαρύτατες ευθύνες στον κ. Αγοραστό, μιλώντας για παρωδία της Περιφέρειας και λέγοντας μεταξύ άλλων ότι ο απερχόμενος Περιφερειάρχης «σκότωσε και εξαθλίωσε τους συμπολίτες του, αφήνοντας τους περισσότερους χωρίς σπίτι, χωρίς χωράφια και χωρίς δουλειά».
Αναδεικνύοντας την διαφορά, συνέχισε λέγοντας πως «εμείς, σε αντίθεση με τον κ. Αγοραστό, πορευόμαστε με σχέδιο. Έτσι, στο πρόγραμμά μας, μελετημένο από καθηγητές Πανεπιστημίου και άλλους ειδικούς, περιγράφονται, τόσο οι άμεσες προτεραιότητες, όσο και βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα μέτρα που αφορούν στη μεγάλη υπόθεση της ανασυγκρότησης της Θεσσαλίας”.
“Εκ των ων ουκ άνευ συμπεριλαμβάνονται τα έργα αντιπλημμυρικής θωράκισης και μάλιστα ενισχυμένα με τις αυστηρότερες και ασφαλέστερες προδιαγραφές που επιτάσσει η κλιματική αλλαγή που βιώνουμε. Σκοπεύουμε να αξιοποιήσουμε με διεκδικητική επιχειρηματολογία κάθε ευρώ της Ευρωπαϊκής Ένωσης, τα όσα ήδη δεσμεύτηκε η Κομισιόν, αλλά και από την Ευρωπαϊκή Πράσινη Συμφωνία, από την ανακατεύθυνση πόρων του κεντρικού ΕΣΠΑ, του Ταμείου Ανάκαμψης, της νέας ΚΑΠ καθώς και από εθνικούς πόρους υπέρ της Θεσσαλίας. Και θα υλοποιήσουμε το πρόγραμμά μας, με ένα άλλο μοντέλο διοίκησης, συνεργαζόμενοι με την κεντρική εξουσία σεβόμενοι τους διακριτούς ρόλους, την επιστημονική κοινότητα, τους κοινωνικούς φορείς. Με ταχύτητα και διαφάνεια” κατέληξε.
Τέλος, έκλεισε λέγοντας ότι η πρότασή του απευθύνεται σε όλους τους πολίτες ανεξαρτήτως κόμματος.
Αμέσως μετά την ομιλία του κ. Κουρέτα, παρουσιάστηκαν οι υποψήφιοι περιφερειακοί σύμβουλοι του συνδυασμού Πρωτοβουλία και ακολούθησε μουσική εκδήλωση με τον συνθέτη Γιώργο Ανδρέου στο πιάνο και την Κορίνα Λεγάκη στο τραγούδι.
Η εκδήλωση είχε και κοινωνικό χαρακτήρα, συλλέχθηκαν σχολικά είδη για παιδιά οικογενειών που έχουν πληγεί από την πλημμύρα με τη συμβολή του κοινωνικού δικτύου «Κανείς Μόνος».