![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Ο Γουστάβο Πογέτ επέλεξε τους παίκτες για τους αγώνες της Εθνικής Ομάδας εναντίον της Ιρλανδίας (13/10, Dublin Arena – Δουβλίνο) και της Ολλανδίας (16/10, OPAP Arena).
Ο Ουρουγουανός προπονητής κάλεσε τον Γιάννη Κωνσταντέλια, που είχε μείνει εκτός από τις τελευταίες κλήσεις του, όμως άφησε ξανά εκτός τον Τάσο Δουβίκα.
Ο Τζορτζ Μπάλντοκ έμεινε επίσης εκτός, όπως αναμενόταν άλλωστε αφού είναι τραυματίας, με τον Μανώλη Σάλιακα να καλύπτει το κενό του. Αλλαγή έγινε και στους τερματοφύλακες με τον Σωκράτη Διούδη να παίρνει την θέση του Γιώργου Αθανασίαδη. Αξίζει επίσης να σημειωθεί και η επιστροφή του Κώστα Γαλανόπουλου στις κλήσεις μετά από δύο χρόνια.
Οι διεθνείς που κλήθηκαν από τον ομοσπονδιακό τεχνικό και ανακοινώθηκαν από την ΕΠΟ είναι οι εξής:
Σωκράτης Διούδης, Αλέξανδρος Πασχαλάκης, Οδυσσέας Βλαχοδήμος, Παντελής Χατζηδιάκος, Κωνσταντίνος Κουλιεράκης, Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, Παναγιώτης Ρέτσος, Γιώργος Τζαβέλλας, Δημήτρης Γιαννούλης, Λάζαρος Ρότα, Μανώλης Σάλιακας, Κώστας Τσιμίκας, Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, Τάσος Μπακασέτας, Ανδρέας Μπουχαλάκης, Κώστας Γαλανόπουλος, Δημήτρης Κουρμπέλης, Πέτρος Μάνταλος, Μανώλης Σιώπης, Τάσος Χατζηγιοβάνης, Γιάννης Κωνσταντέλιας, Γιώργος Μασούρας, Δημήτρης Πέλκας, Ταξιάρχης Φούντας, Γιώργος Γιακουμάκης, Φώτης Ιωαννίδης, Βαγγέλης Παυλίδης.