![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Στην Καρδίτσα βρέθηκε και μίλησε το βράδυ της Δευτέρας 02/10 ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας και εκ νέου υποψήφιος Κώστας Αγοραστός, επιχειρώντας να σταθεί «με σεβασμό και ειλικρίνεια μπροστά στους ανθρώπους, ευγνώμων για τη στήριξη και την εμπιστοσύνη τους” σε μια πολύπαθη περιοχή, όπως ανέφερε και σχετική ανακοίνωση.
«Σας καλώ να με κρίνετε για όσα μαζί δημιουργήσαμε όλα τα προηγούμενα χρόνια, παρά τα λάθη και τις παραλείψεις, για τους μεγάλους αγώνες που μαζί δώσαμε και στο παρελθόν, για τους στόχους που θέσαμε για την Καρδίτσα και τη Θεσσαλία και που μαζί τους πετύχαμε» είπε ο κ. Αγοραστός.
«Σταθήκαμε όρθιοι μετά από πρωτοφανείς δυσκολίες, γιατί ποτέ δεν παραδοθήκαμε, δεν εγκαταλείψαμε. Είμαστε διαχρονικά στο πλευρό των ανθρώπων. Αυτό κάνουμε και τώρα, την ώρα της μεγαλύτερης δοκιμασίας. Με ξέρετε και σας ξέρω.
Είμαστε δίπλα στους ανθρώπους για να έρθουν και θα έρθουν γρήγορα οι αποζημιώσεις. Είμαστε εδώ για την επόμενη μέρα της Θεσσαλίας, με αποφασιστικότητα, ευθύνη, εμπειρία. Σας εγγυώμαι ότι με αφοσίωση και πείσμα μαζί θα τα φτιάξουμε όλα από την αρχή».
«Τον τελευταίο μήνα, ζούμε σκληρές καταστάσεις» είπε μεταξύ άλλων ο Περιφερειάρχης, υπογραμμίζοντας πως «στέκομαι σήμερα μπροστά σας συγκλονισμένος από το μέγεθος της τεράστιας καταστροφής που ταπείνωσε τη Θεσσαλία και όλους εμάς, τους ανθρώπους της. Στέκομαι όμως μπροστά σας με ελπίδα και πίστη. Γιατί η θλίψη, ο πόνος, η απογοήτευση, η οργή είναι συστατικά στοιχεία της διαδικασίας που κάνει τους ανθρώπους να αντέχουν. Και ενεργοποιούν δυνάμεις που κανείς μας δεν φανταζόταν ότι διαθέτει. Γιατί ποτέ δεν πρέπει να χάνουμε από τον ορίζοντα της σκέψης μας και από το οπτικό μας πεδίο το μέλλον. Γιατί τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίσαμε πολλές και διαδοχικές κρίσεις. Και γιατί σε καθεμία απ’ αυτές τις κρίσεις, αποδείξαμε ότι έχουμε τεράστια δύναμη μέσα μας”, επισήμανε, για να καταλήξει:
“Είμαστε Θεσσαλοί, ξέρουμε να αγωνιζόμαστε. Ναι, μπορούμε να τα καταφέρουμε. Σε αυτό τον τόπο, τον τόνο τον δίνουν οι άνθρωποι: Είμαστε Θεσσαλοί και ναι, μπορεί να λυγίζουμε αλλά όχι, δεν πέφτουμε. Σηκωνόμαστε ξανά και ξανά, στεκόμαστε κατάματα στις δυσκολίες και όλοι μαζί σε κρίσιμες ώρες παίρνουμε τις σωστές αποφάσεις. Τώρα έφτασε η ώρα. Να κάνουμε, ξανά, απολογισμό δράσης, να συγκριθούμε ξανά, να δεσμευτούμε, ξανά, για όλα εκείνα που χρειάζεται να κάνουμε και θα κάνουμε για να γίνει η Θεσσαλία ξανά όπως τη θέλουμε και όπως μας αξίζει: πιο ανθεκτική, πιο βιώσιμη, πιο δυνατή, μια καλύτερη εκδοχή του σήμερα και όχι απλώς μια αντιγραφή του χθες”!
Διαμαρτυρία πολιτών
Εξάλλου, την ίδια ώρα έξω από το ξενοδοχείο που έδινε την κεντρική ομιλία του ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας, διαδηλωτές μέλη του Δικτύου Αλληλεγγύης και Αγώνα Καρδίτσας, οργάνωσαν διαμαρτυρίας φωνάζοντας συνθήματα, ενώ πέταξαν και τρικάκια αναφέροντας ότι ο “Κ. Αγοραστός είναι ανεπιθύμητος στην πολύπαθη Καρδίτσα”, ζητώντας “να μην μείνει αναπάντητο το έγκλημα των πλημμυρών”.
Η φωτογραφία είναι από το karditsalive.net:
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2023/10/αγοραστος_διαμαρτυρια.jpg)