Στη Λάρισα πραγματοποιείται σήμερα Τετάρτη 4 Οκτωβρίου 2023 στις 20:30 η κεντρική προεκλογική συγκέντρωση του Κώστα Αγοραστού, νυν περιφερειάρχη Θεσσαλίας και εκ νέου υποψηφίου, επικεφαλής του συνδυασμού «Συμμαχία υπέρ των Πολιτών».
Με κεντρικό σύνθημα «μιλάμε για τη Θεσσαλία του αύριο» η συγκέντρωση θα διεξαχθεί στο ξενοδοχείο «Divani».
Χθες Τρίτη εξάλλου, παρουσία πλήθους κόσμου, σύσσωμης της κυβερνητικής και κοινοβουλευτικής εκπροσώπησης της Νέας Δημοκρατίας και εκπροσώπων φορέων και αρχών, πραγματοποιήθηκε η ομιλία του Κώστα Αγοραστού στα Τρίκαλα.
Το κλίμα που επικράτησε και έχοντας διανύσει έναν «πυκνό» μήνα ασταμάτητων προκλήσεων και εξελίξεων, ήταν αυτό της συσπείρωσης του πολιτικού χώρου της Νέας Δημοκρατίας αλλά και της στήριξης στο πρόσωπο του Κώστα Αγοραστού για την επόμενη μέρα της Θεσσαλίας.
Ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας και εκ νέου υποψήφιος, απευθυνόμενος στο κοινό, αναφέρθηκε στις καταστροφικές πλημμύρες, τονίζοντας, «Αυτό που μας συνέβη, ξεπέρασε κάθε δυνατότητα. Κι αυτό δεν είναι δικαιολογία, είναι κάτι που το βλέπουμε να συμβαίνει παντού στον κόσμο. Στεκόμαστε συγκλονισμένοι και ταπεινοί, μπροστά στο καταστροφικό χτύπημα της φύσης, παραδεχόμενοι αδυναμίες και παραλείψεις».
Ωστόσο επισημαίνοντας ότι στα Τρίκαλα χτυπά η καρδιά της Θεσσαλίας, εκτίμησε ότι «Μαζί, μπορούμε και υπόσχομαι να τα ξαναφτιάξουμε όλα από την αρχή. Είμαστε εδώ μπροστά σας, με ευθύνη, αποφασιστικότητα και εμπειρία για να περάσουμε όλοι μαζί, χωρίς καθυστέρηση, στην επόμενη ημέρα. Είμαστε εδώ για να τα δώσουμε όλα για τους ανθρώπους και για τη Θεσσαλία μας».
Μπροστά σε όσα έγιναν αλλά κυρίως σε όσα πρέπει να γίνουν για το μέλλον, αναφέρθηκε στο έργο και τη συνεχή ετοιμότητα δίπλα στον πολίτη, του Χρήστου Μιχαλάκη, καθώς και των υπολοίπων περιφερειακών συμβούλων, γεγονός που όπως είπε αποδεικνύει ότι η περιφερειακή αρχή, ήταν παρούσα και ποτέ απούσα στα δύσκολα.
«Σας καλώ να κρίνετε και να μας συγκρίνετε. Να αποφασίσετε ποιος είναι ο πιο ικανός. Ποιον θα εμπιστευτείτε να βρίσκεται δίπλα σας στον μεγάλο αγώνα που έχουμε μπροστά μας για να ξαναχτίσουμε μια πιο ανθεκτική Θεσσαλία. Ποιος μπορεί να κάνει καλύτερα τη δουλειά για να περάσουμε όλοι μαζί, δυνατότεροι, στην επομένη μέρα» είπε ο Κώστας Αγοραστός.
Όσον αφορά το ψηφοδέλτιο, επισήμανε ότι «Συμμετέχουν άνθρωποι με διαδρομή ζωής, που έχουν αφήσει αποτύπωμα στην κοινωνία, άνθρωποι που έχουν αποδείξει ότι ξέρουν να αγωνίζονται, ότι βρίσκονται με ειλικρίνεια και αγάπη στην υπηρεσία των ανθρώπων».