![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Η έντονη φημολογία περί ετεροχρονισμένης πραγματοποίησης του παζαριού της Λάρισας έχει προκαλέσει αναστάτωση στον εμπορικό κόσμο της πόλης, με συνέπεια την αποστολή επιστολής από τον Εμπορικό Σύλλογο στον δήμαρχο Λαρισαίων, ώστε να ξεκαθαρίσει τη θέση του άμεσα και εγγράφως.
Αναλυτικά:
“ΠΡΟΣ: Δήμαρχο Λαρισαίων, κ. Απόστολο Καλογιάννη
Θέμα: Εμποροπανήγυρη Λάρισας 2023
Μετά και την πρόσφατη θεομηνία που έπληξε ανεπανόρθωτα την πόλη μας αλλά και την ευρύτερη περιοχή, ως Εμπορικός Σύλλογος και εκπροσωπώντας την αγορά της Λάρισας, θεωρήσαμε πολύ ορθή την απόφασή σας για τη μη λειτουργία της εμποροπανήγυρης για φέτος, λόγω ειδικών συνθηκών.
Πάντα ως φορέας είμασταν αρνητικοί ως προς το θεσμό αυτό, αλλά ειδικά φέτος τασσόμαστε πολύ περισσότερο υπέρ αυτής της πάγιας θέσης, καθώς με μία νεκρή αγορά, με μηδενικό αγοραστικό ενδιαφέρον και την αβεβαιότητα για το τι μέλλει γενέσθαι το χειμώνα που μας έρχεται, μία πιθανή λειτουργία του παζαριού θα ήταν καταστροφική για πολλούς Λαρισαίους εμπόρους.
Το τελευταίο διάστημα ωστόσο, υπάρχουν έντονες φήμες και πολιορκούμαστε καθημερινά από δεκάδες τηλεφωνήματα, ότι το παζάρι τελικά θα γίνει κανονικά στο άμεσο μέλλον και αυτό έχει αναστατώσει και ανησυχήσει πολλούς εμπόρους.
Για να σταματήσει λοιπόν όλη αυτή η παραφιλολογία γύρω από το θέμα αυτό, θα θέλαμε άμεσα την έγγραφη απάντηση και διαβεβαίωσή σας, ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, για να μπορέσουμε και εμείς μετά από σχετική δημοσιοποίηση της απάντησής σας, να καθησυχάσουμε τους επαγγελματίες που αγωνιούν.
Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων
Αναμένουμε την άμεση απάντησή σας
Με τιμή
Για τον Εμπορικό Σύλλογο Λάρισας
Ο Πρόεδρος
Παπαδόπουλος Χαράλαμπος
Ο Γενικός Γραμματέας
Γκουντέλος Κων/νος”