Στο στούντιο του Campos 97.8 βρέθηκε σήμερα ο Θάνος Γκουγκλιάνας, με αφορμή μεν την υποψηφιότητά του με την “Συμπαράταξη” του Απόστολου Καλογιάννη για τον δήμο Λαρισαίων, αλλά με σαφή διάθεση να εκθέσει για μια ακόμη φορά το τεράστιο πρόβλημα που υπάρχει με την συμπεριφορά μας αλλά και τις πολιτικές απέναντι στα ζώα.
Αυτός άλλωστε είναι ο τομέας που δραστηριοποιείται εθελοντικά εδώ και πάνω από μια δεκαετία, με συνέπεια ειδικά κατά τις ημέρες των πλημμυρών το τηλέφωνό του να χτυπάει ασταμάτητα και να τρέχει με μια παρέα φίλων να λύσει πληθώρα προβλημάτων, σώζοντας αθώες ψυχές.
Ο ίδιος δεν θέλει να μιλάει βέβαια για όλο αυτό το έργο, αλλά ξεκαθαρίζει ότι η εμπλοκή του με τα κοινά αφορά αποκλειστικά και μόνο το ενδιαφέρον του για τα ζώα, για τα οποία “θα ήταν όλα διαφορετικά στην Ελλάδα αν απλά εφαρμόζονταν οι νόμοι”.
Ακούστε αναλυτικά όσα είπε στην εκπομπή “Πάμε μια Βόλτα” με την Μαργαρίτα Θεοχάρη: