![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Ο Αντιδήμαρχος Πολιτισμού & Επιστημών του Δήμου Λαρισαίων Πάνος Σάπκας, στην εκδήλωση που ήταν αφιερωμένη στην Μ. Ράπτου και στο Ν. Ράπτη ανέφερε τα εξής:
Αγαπητοί συμπολίτες και αγαπητές συμπολίτισσες,
βρίσκομαι κοντά σας κι είναι μεγάλη μου τιμή, να χαιρετίσω μια εκδήλωση αφιερωμένη σε δυο σπουδαίους Λαρισαίους, δυο σπουδαίους επιστήμονες, δυο σπουδαίους ανθρώπους, που έγραψαν τις δικές τους σελίδες στο βιβλίο της ιστορίας της πόλης.
Τον γιατρό Νίκο Ράπτη, από τις σημαντικότερες προσωπικότητες της παλιάς Λάρισας, που κυριάρχησε σε πολλούς τομείς στα μέσα του 19ου αιώνα.
Στην ιατρική, με εξαιρετικές σπουδές στη χώρα και το εξωτερικό και την ίδρυση ιδιωτικών κλινικών, καθώς και τη θητεία του στο Δημοτικό Νοσοκομείο.
Στην πολιτική- εκλέχθηκε τρεις φορές βουλευτής στο νομό μας με το κόμμα του Γεωργίου Παπανδρέου.
Στην Αντίσταση, αφού στη διάρκεια της κατοχής, το γραφείο της κλινικής του χρησιμοποιήθηκε ως χώρος αντιστασιακών κινήσεων εναντίον των Ιταλών κατακτητών. Συνελήφθη όμηρος τον Απρίλιο του 1942 και μεταφέρθηκε σε στρατόπεδο συγκέντρωσης στην Ιταλία, όπου παρέμεινε για 3,5 χρόνια.
Η κόρη του Μαίρη, συνέχισε στον δρόμο του, από άλλο μετερίζι. Με εξαιρετικές σπουδές και εκείνη, αφιέρωσε τη ζωή της στην εκπαίδευση, γαλουχώντας με σπάνιες αρχές και δεξιότητες τα παιδιά της Λάρισας που φοίτησαν στο σχολείο της.
Ο γιατρός Νίκος Ράπτης με την αφοσίωσή του στην επιστήμη και το όραμά του για μια δικαιότερη κοινωνία και η κόρη του εκπαιδευτικός Μαίρη Ράπτου με το πάθος της για τη μάθηση και την παιδεία, άφησαν ένα ανεξίτηλο αποτύπωμα στην κοινότητα.
Η γνώση της ζωής και των επιτευγμάτων τους, μπορεί να λειτουργήσει ως πηγή έμπνευσης για τις νέες γενιές, αλλά και για όλους μας, και να τις βοηθήσει να επιδιώξουν τα όνειρά τους.
Το να τιμούμε προσωπικότητες του παρελθόντος είναι ένας τρόπος να εκφράσουμε σεβασμό και αναγνώριση προς αυτούς που έχουν συμβάλει στη διαμόρφωση του κόσμου μας.
Αναδεικνύει την αξία της ανθρώπινης εμπειρίας και των προσπαθειών που καταβάλλονται για τη βελτίωσή της.
Η κληρονομιά τους, θα ζει πάντα στις καρδιές μας.
Αντιδήμαρχος Πολιτισμού & Επιστημών Δ. Λαρισαίων
Πάνος Σάπκας