![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Κατ’ αρχάς εισέρχεσθε στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Εσωτερικών ΕΔΩ και στην ενότητα αυτοδιοικητικές εκλογές επιλέγεται Περιφερειακές ή Δημοτικές.
Στην συνέχεια για τις περιφερειακές, αφού επιλέξετε την περιφέρεια του ενδιαφέροντός σας και δείτε τα συγκεντρωτικά αποτελέσματα, επιλέγετε την εκάστοτε περιφετειακή ενότητα, όπως στο παράδειγμα:
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2023/10/ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ-ΕΝΟΤΗΤΑ-1024x626.jpg)
Μόλις το πράξετε ανοίγει επιλογή υποψηφίων συμβούλων την οποία και τσεκάρουμε:
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2023/10/ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ-ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ-1024x705.jpg)
Αντίστοιχη είναι και η διαδικασία που ακολουθείτε για τους δήμους, επιλέγοντας από την σελίδα συγκεντρωτικών αποτελεσμάτων του ενδιαφέροντός σας την αντίστοιχη Δημοτική Ενότητα:
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2023/10/δημοτικη-ενοτητα-1024x572.jpg)
Μόλις ανοίξει η σχετική επιλογή υποψηφίων συμβούλων, κάνετε τσεκ:
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2023/10/υπ_δημοτικοι-συμβουλοι-1024x713.jpg)