![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Με συρτό διαγώνιο σουτ του Κοσσονού από το ύψος της περιοχής, μετά από έξυπνο γύρισμα του Μπρου, η ΑΕΛ βρήκε επιτέλους στο 87′ τον δρόμο προς τα δίχτυα και πανηγύρισε τη νίκη στο ντεμπούτο του Παύλου Δερμιτζάκη στον πάγκο της.
Ως τότε οι “βυσσινί” είχαν καταφέρει με κορυφαίους τους δύο Αργεντινούς, Πεντρόσο και Αντράντα, να κάνουν ένα καλό πρώτο ημίχρονο απ’ το οποίο έλειπε η καλή τελική πάσα ώστε να φτάσουν στα αντίπαλα δίχτυα.
Κι όταν στο 45′ βρήκαν τη μεγάλη φάση, ο έμπειρος Βελλίδης έβγαλε στη γραμμή την καρφωτη κεφαλιά του Πεντρόσο, ο οποίος στην επανάληψη άρχισε σταδιακά να κουράζεται, όπως και η υπόλοιπη μεσαία γραμμή, με συνέπεια η ΑΕΛ να χάσει την σπιρτάδα της.
Εκεί ακριβώς κι αφού στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Σουλούκος κράτησε ανέπαφη την εστία του με απέλπιδα έξοδο στα πόδια του Κουντουριώτη, άρχισε να αναδεικνύεται η δύναμη και τα ψυχικά αποθέματα των Πλέγα, Στάμου, που με τη βοήθεια και των αλλαγών οδήγησαν την ομάδα στο δεύτερο τρίποντο σε ισάριθμα ματς στην έδρα τους.
ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (79’ Θ Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (66’ Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Στάμου, Κ. Παπαγεωργίου (66’ Κοσσονού), Πλέγας, Αντράντα, Μαυριάς (90+1′ Γιανναράκης), Πεντρόσο (79’ Μπρου), Ογκμπόε.
ΠΟΤ Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Βιτλής, Χρουσιέλ, Χειρίτραντας, Γκμπενιόν, Δοϊρανδλής, Εμπό (46’ Τόρες), Λύγκας (80’ Γκάγιτς), Σίλβα, Κουντουριώτης (79’ Τσουμάνης), Κούστα (58’ Στοϊσεβιτς)
Διαιτητής: Ανδριανός (Αχαϊάς) Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαϊάς) Δέλλιος (Πέλλας)
4ος: Γιουματζίδης (Πέλλας)