Με δεδομένο τον ξεσηκωμό των στελεχών της ΝΔ υπέρ της υποψηφιότητας Αγοραστού στον β’ γύρο των Περιφερειακών Εκλογών για την Θεσσαλία και λαμβάνοντας υπόψη την γραμμή της Λαϊκής Συσπείρωσης για άκυρο/λευκό (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα υπακούσουν και οι 48.122 ψηφοφόροι του Τάσου Τσιαπλέ), είναι λογικό το ενδιαφέρον όλων να εστιάζεται στην όποια επιλογή της 4ης δύναμης του α’ γύρου των εκλογών, δηλαδή των 35.713 ψηφοφόρων της Ελευθερίας Τζανακούλη, που συγκέντρωσε το 9,49% όσων έσπευσαν στις κάλπες.
Το παρασκήνιο μάλιστα θέλει να ασκούνται ακραίες πιέσεις στον θείο της πρώην δήμαρχο Λάρισας και νυν διορισμένο Ειδικό γραμματέα της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας, Κώστα Τζανακούλη, προκειμένου να πείσει την ανιψιά του να κάνει δημόσια δήλωση στήριξης του Κώστα Αγοραστού.
Ωστόσο, κάτι τέτοιο θα πρέπει να θεωρείται μάλλον απίθανο, καθώς σύμφωνα και με το ευρύτερο περιβάλλον της κ.Τζανακούλη, θα πρόδιδε τους ψηφοφόρους της έχοντας επίγνωση πως επρόκειτο κυρίως για πολίτες προερχόμενους από τον “δεξιό” χώρο, οι οποίοι θέλησαν να εκφράσουν την απόλυτη δυσαρέσκειά τους για την διοίκηση Αγοραστού, γνωρίζοντας μάλιστα και το περιεχόμενο των ανοιχτής αντιπαράθεσης μεταξύ των δύο υποψηφίων, η οποία εκδηλώθηκε πολλές φορές μέσα από καταγγελίες της επικεφαλής της παράταξης Ενωμένοι Θεσσαλοί.
Επίσης, είναι γνωστές οι αποστάσεις που υπάρχουν μεταξύ του κ.Τζανακούλη και της υποψηφίας ανιψιάς του, που μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο όταν προεκλογικά ο πρώην δήμαρχος έκανε ανοιχτή δήλωση στήριξης του κ.Αγοραστού.
Αυτή τη στιγμή λοιπόν, αφού στην πολιτική ποτέ δεν πρέπει να λες ποτέ, η πιθανότερη κι αν θέλετε λογικότερη εξέλιξη, θέλει την Ελευθερία Τζανακούλη να μην προχωράει σε καμιά δήλωση κι αν το πράξει απευθυνόμενη στους ψηφοφόρους της, τους οποίους δεν θέλει σε καμιά περίπτωση να αισθανθεί ότι προδίδει, να κάνει λόγο για ψήφο κατά συνείδηση, καθώς στις τοποθετήσεις της έβαζε πάντα και τον Δημήτρη Κουρέτα στο ίδιο καζάνι με τον Κώστα Αγοραστό.
Οτιδήποτε άλλο, για τους καλά γνωρίζοντες την κ.Τζανακούλη, θα αποτελούσε μεγάλη και ίσως δυσάρεστη έκπληξη!
Σε κάθε περίπτωση, αυτή τη στιγμή το μήλον της έριδος ενόψει του β’ γύρου των περιφερειακών εκλογών στη Θεσσαλία έχει ονοματεπώνυμο, αφήνοντας την παράταξη Αγοραστού να αναρωτιέται “αν όχι Ελευθερία… τι;” μέλλει γενέσθαι ακόμα και με τον ίδιο το νυν Περιφερειάρχη;
Υ.Γ. Μια υπενθύμιση των τελικών αποτελεσμάτων του α’ γύρου βοηθάει τον αναγνώστη να κάνει τους δικούς του λογαριασμούς: