![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
“Ούτε εγώ ούτε η ομάδα αξίζει τέτοια συμπεριφορά”, είπε μετά τον αγώνα ΑΕΛ-ΠΟΤ Ηρακλή 1-0 ο νέος προπονητής των “βυσσινί”, Παύλος Δερμιτζάκης, που δεν χάρηκε το ντεμπούτο του με τους “βυσσινί”, καθώς έχοντας μπει στην τελική φάση του αγώνα χωρίς σκορ κι ενώ η ομάδα πάλευε να πετύχει γκολ, ακούστηκε από την κερκίδα των οργανωμένων υβριστικό σύνθημα με αναφορά στην πεθαμένη από χρόνια μητέρα του.
Γι’ αυτό ακριβώς, επειδή “ήρθα να ενώσω κι όχι να διχάσω, θα συναντηθώ το βράδυ με τον πρόεδρο με πρόθεση να παραιτηθώ”, κατέληξε.
Λίγο αργότερα πάντως, απαντώντας σ’ αυτή την καταδικαστέα συμπεριφορά μερίδας των οπαδών, που αποδοκιμάστηκαν απ’ όλο το υπόλοιπο γήπεδο και καλύπτοντας ως οφείλει τον προπονητή της, η ΠΑΕ ΑΕΛ εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:
“Η ΠΑΕ ΑΕΛ συγχαίρει τον προπονητή μας Παύλο Δερμιτζάκη για την πρώτη εντός έδρας νίκη που πέτυχε σήμερα με τους ποδοσφαιριστές μας.
Ευχαριστούμε τον αγνό κόσμο μας που έδωσε το δυναμικό παρόν σε ακόμη μία δύσκολη ημέρα.
Το πολυπληθές κοινό της ΑΕΛ, έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα ότι στηρίζει και επικροτεί τις πρόσφατες επιλογές της διοίκησης.
Εξάλλου αυτή η διοίκηση είναι που μοχθεί και ματώνει καθημερινά για το συμφέρον και τους στόχους της ομάδας.
Με αφορμή κάποια γεγονότα που διαδραματίστηκαν στο σημερινό παιχνίδι, η ΠΑΕ ΑΕΛ καταδικάζει απερίφραστα και με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο, τη χυδαία συμπεριφορά ορισμένων στοιχείων που μόνο φίλαθλοι δεν νοούνται, να εκφέρουν υβριστικά συνθήματα εναντίον του νέου μας προπονητή.
Διερωτόμαστε, θέτοντας αυτές τις συμπεριφορές τους στην κρίση των χιλιάδων φιλάθλων της ομάδας μας, κατά πόσο οι συγκεκριμένοι «γνωστοί-άγνωστοι» θέλουν έστω και ελάχιστα το καλό της ΑΕΛ.
Για όλους τους ανωτέρω λόγους, ζητούμε τη συμπαράσταση και την άμεση ενεργοποίηση των πραγματικών φιλάθλων μας, ώστε να θωρακιστεί η προσπάθεια και οι στόχοι μας.
Δεσμευόμαστε, πορευόμενοι πάντα με γνώμονα τη δικαιοσύνη, ότι θα ασκήσουμε όλα τα νόμιμα δικαιώματα μας”.