![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Δεν χρειάστηκε να μεσολαβήσει πολύς χρόνος μετά το κάλεσμα των “Ενωμένων Θεσσαλών” της Ελευθερίας Τζανακούλη για συνεργασία με όποιον συναινεί με τις προτάσεις της, για να έρθει η θετική απάντηση από τον Κώστα Αγοραστό, έναν εκ των μονομάχων του β’ γύρου των Περιφερειακών εκλογών.
Αναλυτικά, ο κ. Αγοραστός επισημαίνει τα εξής:
![](https://www.larissapress.gr/wp-content/uploads/2021/05/202105200756267282.jpg)
“Στη «Συμμαχία Υπέρ των Πολιτών» λειτουργούμε πιστεύοντας στην δημιουργική σύνθεση των ιδεών. Τώρα, βαδίζοντας σε μια κρίσιμη μάχη για το μέλλον της Θεσσαλίας και των πολιτών της, είμαστε ξεκάθαροι ότι πάντα βλέπουμε θετικά την αποδοχή προτάσεων από τους συνυποψηφίους μας όταν αυτές είναι προς όφελος των Θεσσαλών.
Αναφορικά με το θέμα της μερικής μεταφοράς νερού από τον Αχελώο εργαζόμαστε, στο πλαίσιο και της ανασυγκρότησης αλλά και του επανασχεδιασμού όλων των συναφών έργων, προς αυτή την κατεύθυνση. Η δημιουργία ενός πρότυπου Ογκολογικού Κέντρου στην περιοχή μας -που ακύρωσε η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ- αποτελεί ένα έργο που θα δούμε ως προτεραιότητα μέσα στην ευρύτερη ατζέντα των έργων που αφορούν στην Υγεία των Θεσσαλών. Τέλος, όλοι πιστεύουμε ότι η δημιουργία ενός Κέντρου Τεχνολογίας στην Περιφέρεια μας θα βοηθήσει στην περαιτέρω ανάπτυξή της.
Σε αυτό το πλαίσιο, χτίζοντας προγραμματικές συμφωνίες, θεωρούμε ότι οι βασικές προγραμματικές θέσεις του συνδυασμού «Ενωμένοι Θεσσαλοί», μπορούν να ενταχθούν στο ευρύτερο πλαίσιο πρωτοβουλιών που θα αναπτύξουμε από την επόμενη μέρα των εκλογών”.
Αμέσως μετά την δήλωση Αγοραστού, η Ελευθερία Τζανακούλη ήρθε με νέα δήλωσή της να επιβεβαιώσει την συνεργασία “για το καλό της Θεσσαλίας”, όπως υπογραμμίζει:
“Από την πρώτη στιγμή που αποφασίσαμε να συμμετέχουμε στις Περιφερειακές Εκλογές βάλαμε μπροστά τις αρχές μας, τις προγραμματικές μας θέσεις και το όραμα μας για μια καλύτερη Θεσσαλία για όλους τους Θεσσαλούς.
Οι «Ενωμένοι Θεσσαλοί» πάλεψαν καταθέτοντας προτάσεις, μιλώντας με την κοινωνία και ακούγοντας τους πολίτες. Στις πρόσφατες εκλογές οι πολίτες μίλησαν.
Τώρα, στο δεύτερο γύρο, εξετάζοντας τις θέσεις των ανθυποψηφίων μας όσον αφορά στα τρία καίρια ζητήματα που θέσαμε, διακρίναμε πως υπάρχει μια επιλογή.
Να συνταχτούμε με αυτούς που ασπάζονται τις προτάσεις μας, αυτούς που θα φέρουν την Θεσσαλία στη θέση που ήταν πριν τις καταστροφές.
Εκείνους που γνωρίζουν τον τρόπο και τις διαδικασίες να διεκδικήσουν περισσότερα για τους Θεσσαλούς.
Ο Περιφερειάρχης κ. Αγοραστός μετά τις καταστροφές έδωσε το παρών, παραδέχτηκε αστοχίες και ελλείψεις. Είπε ότι έλαβε το μήνυμα.
Θεωρούμε ότι και εκείνος όπως και εμείς θέλουμε το καλό της Θεσσαλίας. Και εκείνος όπως και εμείς πιστεύουμε πως η κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός κ. Κυριάκος Μητσοτάκης μπορεί να κάνει όσα χρειάζονται για να περάσουμε από την ανασυγκρότηση στην ανάπτυξη.
Σήμερα, εχθροί μας είναι τα προβλήματα.
Η επόμενη μέρα μας βρίσκει ενωμένους μαζί με όλους τους πολίτες”.