Συνεχίζεται η εφαρμογή του προγράμματος καταπολέμησης κουνουπιών με τη μέθοδο της προνυμφοκτονίας από την Π.Ε. Μαγνησίας & Σποράδων στο πλαίσιο του διαρκούς ενδιαφέροντος για τους πολίτες και την προστασία της Δημόσιας Υγείας, από τις ασθένειες που μεταδίδουν τα κουνούπια αλλά και τον περιορισμό της όχλησης (επικαιροποίηση χαρτογράφησης, δειγματοληψίες, ψεκασμοί περιαστικού και φυσικού συστήματος).
Την ερχόμενη εβδομάδα το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί, την Δευτέρα 16-10-2023 στους Δήμους Βόλου και Νοτίου Πηλίου, την Τρίτη 17-10-2023 και την Τετάρτη 18-10-2023 στους Δήμους Βόλου και Σκιάθου, την Πέμπτη 19-10-2023 και την Παρασκευή 20-10-2023 στους Δήμους Βόλου και Αλμυρού.
Αναλυτικά το πρόγραμμα: