![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
- Ομιλία Τ. Τσιαπλέ και ψήφισμα εκ μέρους της Επιτροπής Αγώνα Πλημμυροπαθών στην συγκέντρωση στις Εργατικές Κατοικίες Γιάννουλης 12.10.2023
Κατά την χθεσινή συγκέντρωση των πλημμυροπαθών στις Εργατικές Κατοικίες Γιάννουλης, μίλησε ο πρόεδρος του ΕΚΛ και επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης στην Περιφέρεια, Τάσος Τσιαπλές, πραγματοποίησε την κεντρική ομιλία εκ μέρους της Επιτροπής Αγώνα, τονίζοντας τα εξής:
“Η Επιτροπή Αγώνα πλημμυροπαθών που συγκροτήσαμε στην συγκέντρωση μας στις 15/9, σας κάλεσε όλους απόψε εδώ για να εκφράσουμε αφενός την αγανάχτησή μας για το γεγονός ότι εδώ και 40 ημέρες τα πολλά και μεγάλα προβλήματα που μας δημιούργησε η πλημμύρα της 6ης Σεπτέμβρη, δεν έχουν επιλυθεί με ευθύνη κυβέρνησης, περιφέρειας και δήμου, παρά τα μεγάλα λόγια που ακούσαμε προεκλογικά, απ’ όλους αυτούς, ότι δήθεν είναι κοντά μας, ότι δουλεύουν για την επίλυσή τους, ενώ αυτό που βλέπουμε συνήθως, είναι το «δούλεμα» των πλημμυροπαθών. Ο πρωθυπουργός και άλλα στελέχη της κυβέρνησης έρχονται για να στηρίξουν τον κ. Αγοραστό, όχι όμως τους πλημμυροπαθείς.
Στις συναντήσεις που κάναμε ως Επιτροπή Αγώνα, με εκπρόσωπο της δημοτικής αρχής Λάρισας, τον περιφερειάρχη, την περιφερειακή διευθύντρια του ΟΑΕΔ, την υποδιευθύντρια του ΔΕΔΔΗΕ, τον γραμματέα της αποκεντρωμένης διοίκησης και την τηλεφωνική επικοινωνία με τον διοικητή της 5ης ΥΠΕ, είχαμε εκθέσει όλα τα δίκαια αιτήματά μας, αλλά μέχρι σήμερα ελάχιστα έχουν λυθεί. Εκκρεμεί να οριστεί μια συνάντηση με τον υφυπουργό Κλιματικής Αλλαγής κ. Τριαντόπουλο.
Η άντληση των νερών απο τις πλημμυρισμένες πολυκατοικίες, έγινε σε ένα μέρος απο απο ιδιώτες και εθελοντές και το άλλο απο ΔΕΥΑΛ, Π.Υ και όχι εξ’ ολοκλήρου απ’ αυτούς τους φορείς όπως ζητούσαμε.
Η απομάκρυνση των πραγμάτων που είχαμε στα ισόγεια και στα υπόγεια, που δεν ολοκληρώθηκε ακόμα, έγινε απο εμάς και απο εθελοντές που έστειλαν το ΚΚΕ και το ΕΚΝΛ, χωρίς καμία βοήθεια απο δήμο, περιφέρεια, κυβέρνηση. Στις δικές μας πλάτες πέφτει και ο καθαρισμός, η απολυμανσή τους. Επίσης δεν έχει ολοκληρωθεί η αποκατάσταση της ΤΟΜΥ, του σχολείου, του νηπιαγωγείου, του παιδικού σταθμού, της εκκλησίας, των καταστημάτων.
Η αποκομιδή των καταστραμμένων, που δεν έχει ολοκληρωθεί και δεν την έκανε εξ’ ολοκλήρου ο δήμος, αλλά χρησιμοποιήθηκαν ο στρατός και ιδιώτες. Ούτε τους κάδους που πήρε το νερό δεν αντικατέστησαν ακόμα.
Το ρεύμα έχει επανασυνδεθεί, αλλά δίχως έλεγχο του εσωτερικού δικτύου στις περισσότερες οικοδομές, αφού την ευθύνη δεν την ανέλαβε ο ΔΕΔΗΕ, αλλά την παρέπεμψε στους κατοίκους, να καλέσουμε ηλεκτρολόγο που θα πληρωθεί απο τον ΔΕΔΗΕ, χωρίς όμως αυτό να διασφαλίζεται.
Ενώ όλοι τους μιλούν για την υγειονομική βόμβα που απειλεί την υγεία και τις ζωές μας, δεν εγκατέστησαν κινητή μονάδα υγείας στις Εργατικές Κατοικίες, όπως ζητήσαμε, ούτε έγιναν μέχρι σήμερα ψεκασμοί και απολυμάνσεις απο δήμο, περιφέρεια, κυβέρνηση, όπως είχαμε ζητήσει, ούτε ουσιαστικός καθαρισμός των εξωτερικών χώρων. Ούτε βέβαια με οργανωμένο τρόπο εμβολιασμοί όσων ήρθαν σε επαφή με τα μολυσμένα νερά.
Σε ότι αφορά τους ελέγχους απο συνεργεία της ΔΑΕΦΚ, δεν έγινε κάποιος λεπτομερής έλεγχος για τις ζημιές και μέχρι σήμερα δεν έχουμε πάρει ούτε ένα ευρώ οι πλημμυροπαθείς των Εργατικών Κατοικιών Γιάννουλης, ούτε μας ενημερώνει κανείς πότε θα δοθούν, σε ποιούς και τι ποσά, γεγονός που προκαλεί την δικαιολογημένη αγανάχτηση μας. Επίσης δεν έγινε έλεγχος για να διαπιστωθεί η στατική επάρκεια των πολυκατοικιών, γεγονός που μας γεμίζει ανησυχία.
Στα αιτήματά μας για απαλλαγή απο δημοτικά τέλη, η απερχόμενη δημοτική αρχή ανακοίνωσε ότι θα απαλλαγούμε απο την πληρωμή των τιμολογίων της ΔΕΥΑΛ για 2 χρόνια απο 1/9/23, όπως και απο τα ανταποδοτικά δημοτικά τέλη και τα τροφεία στους Δημοτικούς Παιδικούς Σταθμούς, (δεν είπαν τίποτα για όσους τα πάνε σε ιδιωτικούς). Περιμένουμε να τα δούμε να υλοποιούνται. Σε ότι αφορά την πρόσβαση στο κοινωνικό παντοπωλείο, υπάρχουν καταγγελίες ορισμένων συγκατοίκων που το επισκέφθηκαν, ότι δεν ισχύει αυτό. Επίσης δεν έχουμε ενημέρωση για το τι γίνεται με τον λογαριασμό που ανακοίνωσε ότι άνοιξε ο δήμος και που θα πάνε τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν.
Στα αιτήματα για κατάργηση του ΕΝΦΙΑ, αναστολή πληρωμής λογαριασμών ρεύματος, εφορία, τράπεζες και ασφαλιστικό ταμείο, δεν έχουμε κάτι συγκεκριμένο έως τώρα απο πλευράς της κυβέρνησης.
Το μεγάλο πρόβλημα της στέγασης όσων κατοίκων τα διαμερίσματα είναι πλέον ακατοίκητα, παραμένει άλυτο και γίνεται πρώτης προτεραιότητας, αφού δεν έχει γίνει καμμία ενέργεια απο δήμο, περιφέρεια και κυβέρνηση για την ενοικίαση διαμερισμάτων απο το κράτος, με πλήρη κάλυψη του ποσού, όπως ζητήσαμε.
Καμία απάντηση δεν πήραμε ακόμα στα αιτήματα που δώσαμε με γραπτό υπόμνημα στην περιφερειακή διεύθυνση Θεσσαλίας του ΟΑΕΔ, όπου ζητούσαμε να επιβαρυνθεί ο ΟΑΕΔ το κόστος καθαρισμού των κοινόχρηστων χώρων (είσοδοι, σκάλες, λεβητοστάσια), την επισκευή όσων ανσασέρ χρειάζονται. Ούτε για το αίτημά μας να υπάρχει αναστολή της εξόφλησης των διαμερισμάτων, για 1 χρόνο, δίχως καμία προσαύξηση.
Τα σχολεία ξεκίνησαν και τα παιδιά μεταφέρθηκαν σε σχολεία της Γιάννουλης και της συνοικίας Παπασταύρου, αλλά υπάρχει πρόβλημα με τις συνθήκες στέγασης των νηπίων και με τα δρομολόγια μεταφοράς των μαθητών.
Τέλος η ανησυχία όλων μας αφορά την αντιπλλημυρική θωράκιση των Εργατικών Κατοικιών, μιας και ο κίνδυνος δεν εξέλειπε απο μια νέα πλημμύρα. Εκλεισαν το ανάχωμα που έσπασε, αλλά πρέπει να γίνει ολολοκληρωμένη παρέμβαση και να εξετασθεί η κατάσταση των κλαπέτων των αγωγών των ομβρίων.
Καταλαβαίνουμε ότι υπάρχει κόπωση και οργή απο την εγκατάλειψη μας, απο κυβέρνηση, περιφέρεια, δήμο και κάθε αρμόδιο φορέα, που μας έπνιξαν, αλλά και μας άφησαν μόνους να παλεύουμε τόσες μέρες τώρα με τα προβλήματα.
Ωστόσο δεν πρέπει να περάσει η απογοήτευση και η απραξία, όπου θέλουν να μας οδηγήσουν. Θα συνεχίσουμε να αγωνιζομαστε για να λυθούν τα προβλήματα, χωρίς να πληρώνουμε εμείς τα σπασμένα μονίμως.
ΨΗΦΙΣΜΑ ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΠΛΗΜΜΥΡΟΠΑΘΩΝ ΤΩΝ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ ΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ (Παλιών και Νέων)
Οι πλημμυροπαθείς κάτοικοι των Εργατικών Κατοικιών Γιάννουλης (παλιών και νέων), που πραγματοποιήσαμε σήμερα Πέμπτη 12 Οκτωβρίου 2023, συγκέντρωση διαμαρτυρίας για τα μεγάλα προβλήματα που μας δημιούργησε η μεγάλη πλημμύρα της 6ης Σεπτεμβρίου, ζητάμε την άμεση επίλυσή τους:
Αμεση χορήγηση ειδικού βοηθήματος 1.500 ευρώ σε κάθε πλημμυροπαθή οικογένεια, αυξημένο κατά 300 ευρώ για κάθε παιδί, για να καλυφθούν επείγουσες ανάγκες.
Να δοθεί άμεσα 100% αποζημίωση για την καταστραμένη οικοσκευή κάθε οικογένειας, είτε αυτή βρίσκονταν στο ισόγειο διαμέρισμα, είτε στο υπόγειο-αποθήκη. Το ίδιο και για την επισκευή των διαμερισμάτων, υπογείων και κοινόχρηστων χώρων των οικοδομών. Κατάργηση του ΕΝΦΙΑ.
Να λυθεί άμεσα το πρόβλημα της στέγασης όσων κατοίκων τα διαμερίσματα είναι ακατοίκητα και δεν έχουν οικοσκευή, με ενοικίαση διαμερισμάτων, με αποκλειστική επιβάρυνση κυβέρνησης, δήμου, περιφέρειας.
Να ολοκληρωθεί η αποκομιδή των καταστραμμένων οικοσκευών με ευθύνη του δήμου.
Να γίνουν άμεσα ψεκασμοί, απολυμάνσεις εσωτερικά των οικοδομών και των εξωτερικών χώρων απο δήμο, περιφέρεια, κυβέρνηση. Να υπάρξει άμεσος καθαρισμός των εξωτερικών χώρων των οικισμών των Εργατικών Κατοικιών Γιάννουλης (παλιές και νέες).
Να γίνουν με οργανωμένο τρόπο εμβολιασμοί για τέτανο και τέστ αντισωμάτων για ηπατίτιδα Α, σε όσους ήρθαν σε επαφή με τα μολυσμένα νερά.
Να επαναλειτουργήσει η ΤΟΜΥ στις νέες Εργατικές Κατοικίες, με πλήρη στελέχωση και εξοπλισμό.
Να ελεγχθεί η ασφάλεια των εσωτερικών ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων όλων των πολυκατοικιών.
Να ολοκληρωθεί άμεσα η αποκατάσταση του δημοτικού σχολείου, του νηπιαγωγείου, του παιδικού σταθμού, της εκκλησίας και των καταστημάτων στις Εργατικές Κατοικίες.
Να γίνουν έλεγχοι για να διαπιστωθεί η στατικότητα όλων των πολυκατοικιών στις Εργατικές Κατοικίες Γιάννουλης.
Να επιβαρυνθεί ο ΟΑΕΔ το κόστος καθαρισμού των κοινόχρηστων χώρων (είσοδοι, σκάλες, λεβητοστάσια), την επισκευή ανασασέρ. Σε ότι αφορά την εξόφληση των διαμερισμάτων, να υπάρξει αναστολή πληρωμής για 1 χρόνο, δίχως προσαύξηση.
Να προχωρήσει άμεσα η ενίσχυση των αναχωμάτων στην κοίτη του Πηνειού στο ύψος των Εργατικών Κατοικιών. Να καθαριστούν όλα τα φρεάτια ομβρίων και να αποκατασταθεί η λειτουργία των θυροφραγμάτων των αγωγών των ομβρίων.
Να γίνει αποκατάσταση των εξωτερικών χώρων πρασίνου των πολυκατοικιών με ευθύνη του δήμου”.
- η φωτογραφία είναι από το larissapress.gr