![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Απ’ όποια πλευρά κι αν το δεις, η αίσθηση που υπάρχει στην κοινή γνώμη είναι ότι οι επαναληπτικές εκλογές που έχουμε μπροστά μας την Κυριακή για την Περιφέρεια Θεσσαλίας, μεταξύ των μονομάχων Κώστα Αγοραστού και Δημήτρη Κουρέτα, είναι πως οδεύουμε σε ένα ντέρμπι.
Κι απ’ ότι φαίνεται, τον γρίφο θα λύσει μόνο η κάλπη, καθώς οι αστάθμητοι παράγοντες παραμένουν πολλοί, με αποκορύφωμα εκείνον των πρόσφατων καταστροφικών πλημμυρών, που εκτιμάται πως δεν αντιμετωπίζεται ούτε με τις επίσημες γραμμές των υπολοίπων παρατάξεων, καθώς τόσο ο Τάσος Τσιαπλές όσο και η Ελευθερία Τζανακούλη γνωρίζουν καλά ότι εισέπραξαν και ψήφο διαμαρτυρίας, κατά κανόνα αριστερό και δεξιό, αντίστοιχα,
Αυτό σημαίνει πως σε καμιά περίπτωση τα ποσοστά των δύο αυτών δυνάμεων δεν θα πάνε αυτούσια στη μια ή στην άλλη πλευρά, ώστε να γίνουν ασφαλείς υπολογισμοί, γεγονός που δικαιολογεί και τον ξεσηκωμό στις τάξεις της ΝΔ σε στήριξη του νυν Περιφερειάρχη, ενώ πολλοί είναι εκείνοι που υποστηρίζουν πως η συγκεκριμένη εκστρατεία, καθώς και η προσέγγιση Τζανακούλη-Αγοραστού, θα φέρουν αντίδραση και κατ’ επέκταση, αντίθετα αποτελέσματα από εκείνα που προσδοκούν.
Σε κάθε περίπτωση, αν υπάρχει κάποιο στοιχειωδώς μετρήσιμο εμφανές δεδομένο αυτή τη στιγμή, είναι κατ’ αρχάς μια δημοσκόπηση που δημοσίευσε σήμερα η ιστοσελίδα onlarissa.gr, η οποία καταγράφει μεν προβάδισμα Αγοραστού, αλλά δεν παραλείπει και εκείνη να χρησιμοποιήσει τον όρο “ντέρμπι”!
ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΕΔΩ
Από την άλλη, σημερινό είναι το δημοσίευμα των “Νέων”, το οποίο και αναδημοσίευσε η ιστοσελίδα larissanet.gr, σύμφωνα με τις πηγές του οποίου οι “κρυφές” δημοσκοπήσεις φέρνουν μπροστά τον Δημήτρη Κουρέτα και γι’ αυτό η ΝΔ υποχρεώνεται να παίξει τα ρέστα της.
Μ’ αυτά τα δεδομένα λοιπόν… ε ναι, το λες και ντέρμπι, που εν πολλοίς – όπως σχεδόν άπαντες συμφωνούν – θα κριθεί στην συμμετοχή του κόσμου στην εκλογική διαδικασία!