![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Σύσκεψη με τις επιτροπές πληγέντων πολιτών της Λάρισας πραγματοποίησε το Εργατικό Κέντρο Λάρισας στο Επιμελητήριο.
Σκοπός της σύσκεψης ήταν να συζητηθούν τα προβλήματα των πλημμυροπαθών και να δυναμώσει ο αγώνας της διεκδίκησης των μέτρων για να απαντηθούν όσα προβλήματα παραμένουν στο ακέραιο, όπως είπε μεταξύ άλλων ο πρόεδρος του ΕΚΛ, Γιάννης Σκόκας, συνεχίζοντας:
“40 μέρες μετά από τις φονικές πλημμύρες ελάχιστα είναι αυτά τα οποία έχουν προχωρήσει. Ότι έχει γίνει με την άμεση αποκατάσταση ορισμένων ζητημάτων έχει γίνει με την ίδια την προσπάθεια των πληγέντων και την αλληλεγγύη του ελληνικού λαού και σε πολύ μικρό βαθμό με την κρατική αρωγή”.
Συμπλήρωσε ακόμη ότι “πρέπει να δυναμώσει η πίεση και η προσπάθεια, να διεκδικήσουμε ότι χρειάζεται για να λυθούν τα μεγάλα προβλήματα που έχουν προκύψει μετά τις πλημμύρες.
Όπως είναι:
Να προχωρήσουν γρήγορα και άμεσα όλες οι διαδικασίες ολοκλήρωση της αποκατάστασης και να εξασφαλιστεί η διαβίωση όλου του κόσμου που ουσιαστικά αυτή τη στιγμή δεν έχουν σπίτι.
Να προχωρήσουν άμεσα και γρήγορα όλες οι διαδικασίες σε σχέση με την καταγραφή των ζημιών και την αποζημίωση στο 100% είτε αφορά οικίες είτε επαγγελματική στέγη.
Να παρθούνε μέτρα οικονομικής στήριξης όλων πληγέντων και μια σειρά από αλλά μέτρα ανακούφισης όπως απαλλαγές από τέλη και χρεών στην εφορία.
Όσοι εργαζόμενοι έχουν βγει ήδη σε αναστολή δεν έχουν πάρει λεφτά ενώ έχει περάσει ένας μήνας. Πρέπει να πληρωθούν άμεσα και αυτό το ποσό να έρθει στο ύψος του μισθού που έπαιρναν μέχρι τώρα.
Ταυτόχρονα επειδή δεν έχουμε να κάνουμε με ένα σπάνιο φαινόμενο που δεν θα συναντήσουμε ξανά στη ζωή μας είναι κρίσιμο να γίνουν έργα αντιπλημμυρικής θωράκισης και προστασίας της ζωής μας” κατέληξε.