![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Η ΑΕΛ εντός έδρας έχει το απόλυτο, αλλά μακριά από το AEL FC Arena έχει συγκομιδή ενός πόντου σε δύο εξόδους. Μετά την σε βάρος της “τριάρ” στο Σεραφίδειο, σήμερα (15/10) έμεινε στο 1-1 με τον Αιολικό, καταγράφοντας την πρώτη απώλεια με τον Παύλο Δερμιτζάκη στην τεχνική ηγεσία.
Πάντως, οι “βυσσινί” είχαν δοκάρι με τον Όγκμποε (15′), ενώ τούς ακυρώθηκε και γκολ στο 89′, το οποίο σήκωσε αρκετή σκόνη!
Συνοπτικά, η ΑΕΛ προηγήθηκε στο 25′ με σουτ του Πεντρόζο και ο Αιολικός έφερε το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ του Γιοκέ, που είχε περάσει στο 46′ στο ματς κι έκανε ουσιαστικά στο 47′ την πρώτη του ενέργεια. Οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν συνολικότερα στο α’ μέρος, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες στο 70′ και το 72′, ώσπου στο 89′ ο Όγκμποε βρήκε δίχτυα. Ωστόσο, ο βοηθός σήκωσε τη σημαία (άγνωστο αν υπέδειξε οφ σάιντ ή κάτι άλλο), για να έρθει ο διαιτητής να γυρίσει πίσω τη φάση και να δώσει φάουλ για την ΑΕΛ. Κάτι που είναι προφανές πως δεν στέκει, καθώς ή πρόκειται για οφ σάιντ ή υπήρχε πλεονέκτημα στο φάουλ και το γκολ έπρεπε να μετρήσει…
Αναλυτικότερα το φιλμ του αγώνα:
– 15′ δοκάρι του Ογκμπόε σε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα
– 20′ απόκρουση σε πλασέ του Μαυριά σε κόρνερ
– 21′ δύσκολη απόκρουση σε μακρινό σουτ του Μαυριά
– 23′ προλαβαίνει τον Ογκμπόε ο τερματοφύλακας μετά από διαγώνια πάσα μέσα στην περιοχή
– 25′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!!!!!! Ο Pedrozo μετά από κάθετη πάσα του Πλέγα μέσα στην περιοχή του Αιολικού (0-1)
– 33′ σέντρα του Μαυριά και ψαλιδάκι του Perdozo η μπάλα ξυστά από το δοκάρι
– 42′ σέντρα του Καρανίκα, κεφαλιά του Μανούσου έδιωξε σε κόρνερ ο Σουλούκος
– 47′ ΓΚΟΛ του Αιολικού με τον Yoke (1-1)
– 55′ πλασέ του Πλέγα μέσα από την περιοχή με απόκρουση στο γάμα σε κόρνερ
– 70′ Ευκαιρία των γηπεδούχων, φάουλ του Καρανίκα, η μπάλα πέρασε διαδοχικά από τα πόδια τριών παικτών χωρίς αποτέλεσμα
– 72′ ο Σουλούκος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ μετά από σουτ του Μανούσου από το ύψος της περιοχής
– 85′ τεράστια ευκαιρία του Kossonou σε τετ-α-τετ, η μπάλα πέρασε άουτ
– 88′ νέο τετ-α-τετ του Pedrozo αποκρούει ο τερματοφύλακας
– 89′ ακυρώνεται γκολ του Ογκμπόε, με τον βοηθό να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ, αλλά ο διαιτητής γυρίζει την φάση πίσω και δίνει φάουλ έξω από την περιοχή
Σκόρερς: 47′ σουτ Γιοκέ – 25′ σουτ Πεντρόζο
Ακυρωθέν γκολ: Ογκμπόε 89′
Δοκάρι: 15′ Όγκμποε
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μιλόγεβιτς, Κολλαράς, Μαξιμένκο, Τριανταφύλλου, Καρανίκας, Κάτσε (90′ Καγκελίδης), Σρνιτς (46′ Λουμανσρούμπεν), Τριανταφυλλάκος (46′ Κόρντιτς), Ενομό (46′ Γιοκέ), Ζάκαριτς (78′ Μουχάλης), Μανούσος.
ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (60′ Καλουτσικίδης), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Στάμου, Πλέγας (60′ Πατράλης), Κ. Παπαγεωργίου (60′ Κοσονού), Αντράντα (75′ Θωμαΐδης), Όγκμποε, Πεντρόζο, Μαυριάς (90’+2′ Μπρου).
Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθήνας)
Βοηθοί: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής), Νιδριώτης (Αθήνας)