![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
“Η νίκη του Δημήτρη Κουρέτα και της “Πρωτοβουλίας” φέρνει μία αλλαγή της αντίληψης για την αυτοδιοίκηση. Αυτή αποτυπώθηκε στην πρώτη δήλωση του νέου περιφερειάρχη ότι δεν χωρούν πανηγυρισμοί αυτή την ώρα της καταστροφής.
Η νίκη αυτή απελευθερώνει τη Θεσσαλία και την κοινωνία μας από ένα οριζόντιο σύστημα διαπλοκής διαφόρων επιπέδων και χρωμάτων, που την έχει καταδικάσει για δεκατρία χρόνια στη στασιμότητα, με τα δραματικά αποτελέσματα που βιώνουμε.
Είναι νίκη της αδέσμευτης αυτοδιοίκησης, όπως τη θεσμοθέτησε το ΠΑΣΟΚ. Είναι νίκη της κοινωνίας. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι δεν φτάνουν τα ποσοστά των κομμάτων ΠΑΣΟΚ και ΣΥΡΙΖΑ (12 + 17 = 29%) για να βγάλουν Περιφερειάρχη με 60%, αλλά απαιτήθηκαν ευρύτερες συναινέσεις.
Είναι καταδίκη των ωμών εκβιασμών σε βάρος των πολιτών που έχασαν το βιος τους από μία καθεστωτικής αντίληψης κυβέρνηση, η οποία εξαρτά την καταβολή αποζημιώσεων στους πληγέντες από την νίκη του εκλεκτού της Κώστα Αγοραστού.
Είναι νίκη της σοβαρότητας και της ουσίας επί της αλαζονείας και της αυτοκρατορικής αντίληψης.
Είναι απόδειξη ότι οι μάχες δίνονται στο προσκήνιο με ειλικρινή και καθαρή έκφραση. Με ονόματα και διευθύνσεις.
Η επόμενη μέρα για τη Θεσσαλία είναι δύσκολη, αλλά πλέον ελπιδοφόρα. Και μας χρειάζεται όλους μαζί. Και όσους μίλησαν και όσους δεν μίλησαν. Και όσους βγήκαν μπροστά και όσους υποκρίθηκαν. Και όσους έδωσαν πραγματικά τη μάχη, αλλά και όσους έσπευσαν πρώτοι, μετανοούντες και χαμογελαστοί, μόνο για τις φωτογραφίες.
Όλους ανεξαιρέτως. Όπως είπε ο νέος περιφερειάρχης, χρειαζόμαστε όλο το διαθέσιμο ανθρώπινο δυναμικό, εθελοντές ή επαγγελματίες. Από 1η Ιανουαρίου έχουμε πολλή δουλειά όλοι μας”!
Αυτή είναι η τοποθέτηση-εκτίμηση του γνωστού Λαρισαίου δικηγόρου, Θωμά Παπαλιάγκα, για τα εκλογικά αποτελέσματα στην Περιφέρεια Θεσσαλίας, καθώς κινούμενος χρόνια σε πολιτικά μονοπάτια κι έχοντας ταχθεί δημόσια στο πλευρό του Δημήτρη Κουρέτα, δεν μπορεί παρά να ενδιαφέρεται για την ανάλυση του μηνύματος που απέστειλε η θεσσαλική κοινωνία.
Ιδού η σχετική ανάρτηση: