![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Τότε, τον Ιούνιο του ’17, ο Δημήτρης Κουρέτας ήταν απλά διακεκριμένος καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και ο Κυριάκος Μητσοτάκης απλά αρχηγός της ΝΔ… Σήμερα, σε λίγο, ο δεύτερος ως πρωθυπουργός της χώρας, θα συναντήσει τον πρώτο ως νέο Περιφερειάρχη, σε μια κρίσιμη περίοδο για την Θεσσαλία.
Έχει λοιπόν αυξημένο ενδιαφέρον να δούμε τι έγραφε τότε ο κ.Κουρέτας σε ανάρτησή του, για την επίσκεψη του κ.Μητσοτάκη στο εργαστήριό του ντάλα καλοκαίρι:
“Θα ήθελα να πω δυο λόγια για την χθεσινή επίσκεψη του Κυριάκου Μητσοτάκη στο εργαστήριο μου, μιας και μου γράψατε διάφορα σχόλια.
Καταρχάς είναι η πρώτη φορά από τότε που εργάζομαι στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο , εδώ και 22 χρόνια που ζήτησε να έρθει πολιτικός αρχηγός κόμματος να ενημερωθεί για τη δουλειά που κάνουμε στην έρευνα. Η πρώτη φορά. Διάλεξε Κυριακή με 38 βαθμούς μεσημέρι.
Αυτόν τον τιμά αλλά κυρίως τιμά το εργαστήριο μας και το τμήμα μας.
Στην αρκετά μεγάλη συζήτηση μας που θα κρατήσω για μένα, είπαμε πολλά και ενδιαφέροντα.
Γενικά νομίζω ότι γνώρισα έναν κοσμοπολίτη που μου άφησε πολύ καλή εντύπωση. Τα κριτήρια μου βέβαια αφορούν μονο εμενα. Συγκρινοντας βεβαια με συζητησεις που εχει τυχει να κανω τα τελευταια χρονια με αλλους πολιτικους αρχηγους και μη, οι οποίοι πρωτοταξιδεψαν εξω οταν εγιναν αρχηγοι η υπουργοι, η διαφορα ηταν χαώδης.
Σταματω εδω.
Καλη εβδομαδα”!
Αν μη τι άλλο, είναι μια καλή πρώτη ύλη για ακόμη καλύτερη πλέον συνεργασία, τώρα που απαιτείται μεταξύ τους…
Η ανάρτηση: