Ενώπιον του Εφέτη Ανακριτή απολογήθηκε σήμερα Τετάρτη ο πρώην πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του ΟΣΕ, Σπύρος Πατέρας, για τη δίωξη σε βαθμό κακουργήματος που του έχει ασκηθεί, για διατάραξη ασφάλειας των συγκοινωνιών για την τραγωδία στα Τέμπη, αλλά και δίωξη σε βαθμό πλημμελήματος για ανθρωποκτονία και βαριές σωματικές βλάβες κατά συρροή από αμέλεια.
Ο Σπύρος Πατέρας αφέθηκε ελεύθερος με περιοριστικούς όρους, αμέσως μετά την απολογία του, ήτοι 50 χιλιάδες εγγύηση και απαγόρευση εξόδου από τη χώρα.
Για την υπόθεση είχε ήδη ασκηθεί δίωξη σε 15 άτομα, εκ των οποίων δύο έχουν προφυλακιστεί και συγκεκριμένα, ο 59χρονος σταθμάρχης και ο επιθεωρητής του ΟΣΕ στην Θεσσαλία.