![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Απερχόμενος Αντιδήμαρχος Πολιτισμού & Επιστημών Δ. Λαρισαίων, ο Πάνος Σάπκας ήταν φυσικό να απευθυνθεί με ιδιαίτερη συγκίνηση σε ομιλία του προς τον Σύλλογο Φίλων Συμφωνικής Ορχήστρας Λάρισας, λέγοντας τα εξής:
“Είμαι πολύ συγκινημένος απόψε, αναλογιζόμενος τις προσπάθειές μας, τις αγωνίες μας, τα εμπόδια που συναντήσαμε, όσα καταφέραμε μαζί, για να μπορούμε σήμερα να μιλάμε για μια Πόλη της Μουσικής, μια πόλη με ζηλευτή μουσική εκπαίδευση, με μουσική δραστηριότητα που χαίρει εκτιμήσεως πέραν των ορίων της ευρύτερης περιοχής και της χώρας, με θεσμούς, φεστιβάλ, βραβεία, διακρίσεις.
Κορωνίδα όλων αυτών, είναι αδιαμφισβήτητα η Συμφωνική μας Ορχήστρα.
Η δημιουργία και διατήρηση μιας συμφωνικής ορχήστρας αποτελεί πολύπλοκη και δαπανηρή διαδικασία. Εσείς το γνωρίζετε καλά αυτό. Αλλά γνωρίζετε και πόσο σημαντική είναι η ύπαρξη και η λειτουργία της.
Εμείς ήμασταν τυχεροί, αλλά το επιδιώξαμε κιόλας.
Ήμασταν τυχεροί γιατί είχαμε και έχουμε τους ταλαντούχους μουσικούς, (όπως τον αγαπητό μαέστρο μας Χρήστο Κτιστάκη που έχει αφιερώσει την ψυχή του σε αυτό το σκοπό, χωρίς να φείδεται χρόνου και κόπων), ένα ιστορικό ίδρυμα που τους στηρίζει (το Δημοτικό Ωδείο Λάρισας), ενώ η μουσική παιδεία και η δημιουργία, ήταν πάντα στις προτεραιότητες της δημοτικής αρχής και της Αντιδημαρχίας Πολιτισμού.
Έτσι, όλα αυτά τα χρόνια, κατορθώσαμε αδιανόητα πράγματα για έναν περιφερειακό δήμο: το ανέβασμα παραστάσεων όπερας, συναυλίες μεγάλων κλασικών έργων, όπερες για παιδιά, ηχογραφήσεις δίσκων, συναυλίες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και άλλες πόλεις, συμπράξεις με άλλα σχήματα, παραγωγή και εκτέλεση σύγχρονων πρωτότυπων έργων όπως την Καντάτα “Όμνυμι” του επίσης ταλαντούχου Ευριπίδη Μπέκου και τόσα άλλα…
Η συμφωνική ορχήστρα προσφέρει μια μοναδική εμπειρία τέχνης και κουλτούρας. Κρατάει τα ταλέντα στον τόπο τους. Δίνει ευκαιρίες δημιουργίας υψηλής αξίας, αναπτύσσει την αισθητική και την κριτική σκέψη, ενθαρρύνει την εμβάθυνση και την πνευματική μας ανέλιξη, ενισχύει την εξωστρέφεια και την ποιότητα ζωής μιας πόλης.
Ίσως είναι η τελευταία φορά που σας συναντώ ως αντιδήμαρχος Πολιτισμού και πρόεδρος του Ωδείου.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους μαζί και τον καθένα ξεχωριστά.
Να σας σφίξω το χέρι για όσα έχετε κάνει, για το πόσο βοηθήσατε σε αυτή την υπόθεση. Για τον αλτρουισμό, την ευγένεια, τη συνεννόηση, το συνεργατικό πνεύμα που επιδείξατε για την επίτευξη ενός καλύτερου αύριο για την πόλη, τα παιδιά μας, τις τέχνες, τη μουσική.
Να σας παρακαλέσω να συνεχίσετε με τον ίδιο τρόπο, την ίδια αγάπη και το ίδιο πάθος.
Και να σας υποσχεθώ πως θα είμαι εδώ, να προσπαθώ μαζί σας.
…μη ζώην μετ’ αμουσίας… (Ευριπίδης)”