![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Βασικός πυλώνας της ευρύτερης συνεργασίας και της λειτουργίας της Δημοτικής Αρχής της Λάρισας στη θητεία Καλογιάννη, ο Γιώργος Σούλτης, αντιδήμαρχος Eπιχειρησιακού Σχεδιασμού και Τεχνικών Έργων, αλλά και αναπληρωτής δήμαρχος, θα είναι σύμφωνα με πληροφορίες ο μεταβατικός πρόεδρος της «Συμπαράταξης Λαρισαίων», μέχρι να έρθει η ώρα της επιλογής από τα μέλη του νέου επικεφαλής, ο οποίος θα κληθεί να διεκδικήσει τον δημαρχειακό θώκο στις επόμενες εκλογές.
Ήδη από χθες, βασισμένοι σε συγκεκριμένα στοιχεία, αναφερθήκαμε σχετικά στο όνομα του αντιδημάρχου Οικονομικών, Θάνου Αδαμόπουλου και στην προφανή επιθυμία του να ηγηθεί της παράταξης, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν κι άλλοι στον συνδυασμό που δεν θα έλεγαν όχι σε μια τέτοια πρόκληση.
Ας μην ξεχνάμε άλλωστε την παρουσία στην «Συμπαράταξη» του Ντίνου Διαμάντου, ο οποίος είχε ηγηθεί στο παρελθόν δημοτικής παράταξης κι έχει την εμπειρία, αλλά προέρχεται από εντελώς αντίθετο πολιτικό χώρο και συστρατεύτηκε στην συγκεκριμένη προσπάθεια σεβόμενος κι εμπιστευόμενος κυρίως την προσωπικότητα του απερχόμενου δημάρχου, Απόστολου Καλογιάννη.
Ο τελευταίος ωστόσο δεν βρίσκεται πλέον στο προσκήνιο σε επίπεδο ηγεσίας και είναι άγνωστο αν εκδηλώσει την δική του προτίμηση, με συνέπεια να μην μπορεί κανείς να προϋπολογίσει τις επιλογές του κ.Διαμάντου, χωρίς κανείς να γνωρίζει αν στελέχη της πλευράς του νέου δημάρχου, Θανάση Μαμάκου, θα ήθελαν ως συνεργάτη τον κομματικά ομογάλακτό τους παράγοντα, έστω ως έναν χρήσιμο και πολύπειρο συνεργάτη.
Κι είμαστε ακόμα στην αρχή…