![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Πάλι προηγήθηκε 2-0 νωρίς, αλλά πάλι δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα, όπως και σε κανένα άλλο ματς των play off, προδίδοντας το τεράστιο πρόβλημα όλου του αγωνιστικού τμήματος της ΑΕΛ να διαχειριστεί κρίσιμα αποτελέσματα, άρα και το βάρος του πρωταθλητισμού και της φανέλας!
Ωστόσο, κερασάκι σε μια θεόπικρη πλέον τούρτα, που περιλάμβανε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι γκολ σε βάρος των «βυσσινί» στην εκπνοή, ήταν πως αυτή τη φορά το συγκεκριμένο γκολ έφερε και την πρώτη ήττα για τον Παύλο Δερμιτζάκη μετά από 23 ματς, με πολλές νίκες μεν, αλλά και περισσότερες ισοπαλίες απ’ όσες έπρεπε…
Κι επειδή στη Ν.Ευκαρπία δεν υπήρχε κανένας Μανούχος για να διαμορφώσει δυσάρεστες συνθήκες αγώνα και κανένας αντίπαλος παθιασμένος για αποτέλεσμα, εκείνος που δικαιούται να λέει πως υπέστη ποδοσφαιρικό βιασμό ήταν ο κόσμος της ΑΕΛ και μάλιστα, δυστυχώς, με θύτη την ίδια του την ομάδα!
Το φιλμ του αγώνα:
Η ΑΕΛ κλήθηκε την Κυριακή (07/04) στην Ευκαρπία να μείνει ζωντανή, έστω μαθηματικά, στη διεκδίκηση της πρωτιάς, όμως φάνηκε κόντρα στον Μακεδονικό ότι είχε «αδειάσει» από ενέργεια μετά το 2-2 με τον Λεβαδειακό, πράγμα ωστόσο αδικαιολόγητο σ’ αυτή την έκταση. Έτσι, παρότι ξεκίνησε δυνατά, ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 23 ματς, ενώ οι «πράσινοι» πανηγύρισαν το πρώτο εντός έδρας τρίποντο για το 2024!
Η ΑΕΛ πήρε το προβάδισμα με δύο γκολ (5′, 15′) του Κ. Παπαγεωργίου, που έφτασε τα 9 και είναι πάλι πρώτος στη σχετική λίστα των «βυσσινί» και η ανατροπή έγινε με δύο τέρματα του Χερίδη (42′, 55′) και ένα του Σιμόνι στο 90’+4’ ή καλύτερα, κυριολεκτικά στην εκπνοή, αφού ο αγώνας έληξε χωρίς καν να γίνει σέντρα.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΑΕΛ 3-2
Σκόρερ: 42′ σουτ, 55′ κεφ. Χερίδης, 90’+4′ σουτ Σιμόνι – 5, 15′ σουτ Κ. Παπαγεωργίου
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Στέλιος Μαλεζάς): Γουναρίδης, Χασάνογλου, Γρομητσάρης, Πέδρο Λούκας, Λυμπεράκης (71′ Μπουκουβάλας), Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (64′ Μελετίδης), Χάσεκ, Κουλούρης (56′ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης (71′ Ραμίρεζ), Χερίδης (56′ Σιμόνι).
ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Παπαγεωργίου Α., Ηλιάδης, Μαιδανός (61′ Παπαδόπουλος), Θωμαίδης, Παπαγεωργίου Κ. (71′ Κόσιτς), Στίνα (61′ Αντράντα), Μαυριάς (46′ Νίνο), Κοσονού (61′ Πεντρόσο), Φατάι.
Διαιτητής: Ζαμπαλάς (Ηπείρου)
Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου), Κορωνάς (Πειραιά)