![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Περισσότεροι από 1.000 Λαρισαίοι αναμένεται να συμμετάσχουν στον 2ο νυχτερινό αγώνα δρόμου “Run for Autism”, που πραγματοποιείται σήμερα Σάββατο 13 Απριλίου 2024.
Πρόκειται για έναν αγώνα που ζωντανεύει το πνεύμα της αλληλεγγύης και του αθλητισμού σε μια μεγάλη γιορτή με στόχο την ενημέρωση, την ευαισθητοποίηση και την αποδοχή των ατόμων με αυτισμό.
Διοργανωτές του αγώνα είναι ο Σύλλογος Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Λάρισας σε συνεργασία με τον ΣΕΓΑΣ Θεσσαλίας και τον «Α.Σ ΠΕΛΑΣΓΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ», υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Θεσσαλίας και του Δήμου Λαρισαίων, με την υποστήριξη των: Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας, Mamali Trail Run, Σύλλογος Βετεράνων Αθλητών Στίβου Ν. Λάρισας, Κοιν. Σ. Επ. «Αθλοτεχνίες», Σύλλογος Δρομέων Υγείας Ν. Λάρισας και Π.Ε.Π.Φ.Α Ν. Λάρισας. Ο αγώνας πραγματοποιείται με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό και τα έσοδα θα διατεθούν για την ενίσχυση των δράσεων του Συλλόγου Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αυτισμό Ν. Λάρισας.
Στον αγώνα θα συνδράμει για την υγειονομική κάλυψη η Εθελοντική Ομάδα Διάσωσης και Υγειονομικών Αποστολών, ενώ η Ένωση Ραδιο-συχνοτήτων θα αναλάβει την επικοινωνία για την αποτελεσματική αντιμετώπιση τυχόν συμβάντων.
Η αφετηρία και τερματισμός του Αγώνα θα είναι η Κεντρική Πλατεία Λάρισας, με την ώρα εκκίνησης να ορίζεται στις 6 μμ για τον αγώνα 630 μ., στις 6:30 μμ για τον αγώνα 10χλμ και στις 8 μμ για τον αγώνα 5 χλμ. Οι διαδρομές είναι επισήμως μετρημένες και πιστοποιημένες από τον Σ.Ε.Γ.Α.Σ.
- Όπως ανακοινώθηκε επίσημα, στον αγώνα των 5 χλμ θα συμμετάσχει και ο δήμαρχος Λαρισαίων, Θανάσης Μαμάκος, ο οποίος ωστόσο θα βρίσκεται στο χώρο από το ξεκίνημα της εκδήλωσης.