![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Το 1ο Ράλλυ Σπριντ Κισσάβου ανήκει πλέον στην ιστορία. Ο αγώνας που ξεκίνησε το μεσημέρι της Παρασκευής 17 Μαΐου με τις επίσημες αναγνωρίσεις, και που συνεχίστηκε το Σάββατο με τον τεχνικό έλεγχο και την πανηγυρική εκκίνηση στην Κεντρική πλατεία της Αγιάς, ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής 19/5, έπειτα από την διεξαγωγή των τριών ειδικών διαδρομών ΣΩΤΗΡΙΤΣΑ 1,2,3 στην Κεντρική πλατεία της Μελιβοίας με τις απονομές των κυπέλλων στους νικητές.
Ήταν ο δεύτερος αγώνας για το Κύπελλο Ράλλυ Βορείου Ελλάδος που την φετινή χρονιά προσμετρούν βαθμολογικά τέσσερις αγώνες.
Στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης οι Θανάσης Στεργιάδης–Παναγιώτης Γαζγάζης με το Peugeot 106 συνέχισαν το σερί των εντυπωσιακών εμφανίσεων σε ράλλυ. Πρώτοι και στα τρία περάσματα από την ειδική διαδρομή, ολοκλήρωσαν τον αγώνα κερδίζοντας ταυτόχρονα και την πρώτη θέση στην F2 και της κατηγορίας C5+C6.
Στην δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης οι Παύλος Μπαξεβανάκης–Σωτήρης Γεροθανάσης με το Honda Civic TypeR κερδίζοντας επίσης την πρώτη θέση της κατηγορίας C3+C4 και την δεύτερη στην F2.
Το βάθρο της γενικής κατάταξης συμπλήρωσαν οι Θεόδωρος Παπαβασιλείου-Μιχάλης Καλτσάς με το VW Golf II, κερδίζοντας ταυτόχρονα την F2E και την δεύτερη θέση της C3+C4.
Στην επόμενη θέση η Lancia Stratos των Μάριου Σταφυλοπάτη–Γιώργου Χατζηρήγα όπου ήταν η συμμετοχή που έγινε το θέμα συζήτησης σε όλη την Ελλάδα. Στην πρώτη της έξοδο από το γκαράζ που φυλάσσεται, δοκιμάστηκε σε συνθήκες αγώνα, προσφέροντας ευχαρίστηση στο πλήρωμα και στους θεατές ενώ κατέκτησαν και την πρώτη θέση της κατηγορίας C2.
Ο «πάντα έφηβος» Κώστας Αναγνωστάκης με τον Δημήτρη Αλεξιάδη, έφερε το Suzuki Swift στη πέμπτη θέση γενικής, την δεύτερη της F2E και την τρίτη της ενοποιημένης C4+C3.
Οι Γιώργος Γκέκας-Νίκος Στραβοκώστας στην πρώτη του επαφή με τα ράλλυ, το ευχαριστήθηκαν τερματίζοντας στην έκτη θέση της γενικής, την δεύτερη της C5+C6, την τρίτη της F2 και πρώτο τοπικό πλήρωμα.
Ακολούθησαν οι Νίκος Τρυχίδης-Αποστόλης Αβραμίδης με την Citroen Xsara σε νέα χρώματα, που κέρδισαν και την τρίτη θέση της C3+C4 και την τρίτη θέση της F2E.
Οι Δημήτρης Ντιντόκας-Γιώργος Αγριοδήμος με την BMW E36, ήταν ένα ακόμα από τα πληρώματα που έτρεξαν πρώτη φορά σε ράλλυ. Η πρώτη του “ραλλυτζίδικη” εμπειρία ανταμείφτηκε και με την δεύτερη θέση της C2.
Οι Βαγγέλης Παπατριανταφύλλου-Μάκης Λακόρτε με την Opel Ascona, προέρχονται από τις αναβάσεις και την φετινή χρονιά έγιναν πλήρωμα ακολουθώντας το θεσμό του κυπέλλου ράλλυ βορείου Ελλάδος. Κατέκτησαν την τρίτη θέση της κατηγορίας C2.
Μια ακόμη Opel Ascona ακολούθησε στην κατάταξη με τους Βασίλη Φυγκιώρη-Χρήστο Κίτσο να απολαμβάνουν τον αγώνα τους τερματίζοντας στη τρίτη θέση της C2.
Οι Σωκράτης Πάζης-Βασίλης Μπιλαδέρης με το Nissan Micra τερμάτισαν στην τρίτη θέση των κατηγοριών C5+C6.
Οι Χρήστος Βεζύρης-Κων/νος Μάριος Κίτσος με το διαχρονικό Peugeot 106 rally, έκλεισαν την λίστα αυτών που είδαν την καρώ σημαία του τερματισμού, δεύτεροι της κατηγορίας C6.
Μηχανικά προβλήματα και άτυχες στιγμές δεν επέτρεψαν να ολοκληρώσουν τον αγώνα οι Παναγιώτης Καραγκιοζόπουλος-Παναγιώτης Φατούρας με Seat Ibiza, οι Θανάσης Τσιτσιγιάννης-Αλεξία Τσιτσιγιάννη με Citroen Saxo και οι Βασίλης Ηλίας-Γρηγόρης Κομματάς με Opel Kadett.
Το 1ο Ράλλυ Σπριντ Κισσάβου συνέπεσε με την ημέρα της Γενοκτονίας του Ποντιακού Ελληνισμού και ήταν αφιερωμένο στο συγκεκριμένο γεγονός. Η παρουσία του Συλλόγου Ποντίων Λάρισας στις απονομές των Κυπέλλων, και τα δρώμενα που τη συνόδευσαν, γέμισαν με συγκίνηση τους παρευρισκόμενους.
Ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Χρήστος Τοπαλίδης στον χαιρετισμό του ευχαρίστησε τους διοργανωτές που συνέδεσαν τον αγώνα με την μεγάλη αυτή ημέρα μνήμης, ευχαρίστησε τη ΛΑΜΚΕ, τον Δήμο Αγιάς, τον δήμαρχο Αντώνη Γκουντάρα, την αντιδήμαρχο Πολιτισμού, Νεολαίας και Αθλητισμού Γεωργία Ποτούλα, όπως και τα πληρώματα που έτρεξαν με το έμβλημα της γενοκτονίας τα αυτοκίνητά τους. “Είναι πολύ σημαντικό για εμάς” είπε “αυτός ο αγώνας που δίνουμε για την εμπέδωση του αιτήματός μας για διεθνή αναγνώριση της γενοκτονίας, να αναγνωρίζεται από όλους τους ανθρώπους και να μας συνδράμουν στην προσπάθειά μας. Πρέπει να αγωνιζόμαστε για να μην δούμε ποτέ ξανά γενοκτονίες στον κόσμο”.
Από την ΛΑΜΚΕ, που είχε και τον βασικό ρόλο στην όλη διοργάνωση, θερμές ευχαριστίες εκφράστηκαν προς όλους όσοι συνέβαλαν στην πραγματοποίησή της:
“Προς τον συνδιοργανωτή Δήμο Αγιάς. Η αγάπη του κόσμου για τον μηχανοκίνητο αθλητισμό και η επιθυμία της τοπικής κοινωνίας για να γίνει και να καθιερωθεί το ράλλυ, ήταν έκδηλη όλο το σαββατοκύριακο.
Δεν θα μπορούσε να γίνει ο αγώνας χωρίς την εξαιρετική συνεργασία με το Αστυνομικό Τμήμα Αγιάς που ήταν “παρών” και φρόντιζε κάθε στιγμή να διευκολύνει τις εργασίες της διοργάνωσης.
Την Πυροσβεστική Υπηρεσία, το ΕΚΑΒ, τον γιατρό του αγώνα κ. Αργύρη Γκαρμπούνη που ήταν έτοιμοι να παράσχουν τη βοήθεια τους αν χρειαζόταν.
Τον Μεγάλο Χορηγό του αγώνα, την εταιρεία PΟULIS S.A Premium Quality Fruits, καθώς και όλους τους χορηγούς που συνέβαλαν στην κάλυψη των εξόδων του Ράλλυ.
Τους χορηγούς επικοινωνίας και σε όσους πρόβαλλαν τον αγώνα μας.
Τα έμπειρα στελέχη των σωματείων ΑΛΠτολεμαΐδας, ΑΟΘεσσαλονίκης, ΛΑΒόλου, ΟΜΑΘεσσαλίας, ΟΜΑΛάρισας, ΣΜΑΛάρισας, ΣΜΑΚοζάνης, ΛΑΤρικάλων, που βοήθησαν στην διεξαγωγή του αγώνα.
Την Λέσχη Μηχανοκίνητου Αθλητισμού Αγιάς (ΛΕΜΑΘΑ) και όλους τους εθελοντές που έδωσαν την βοήθειά τους για την διοργάνωση.
Όλους του αγωνιζόμενους που δήλωσαν συμμετοχής στον αγώνα, στηρίζοντας έμπρακτα τον μηχανοκίνητο αθλητισμό. Τους θεατές, που έδωσαν το “παρών”, δείχνοντας την αγάπη τους για τα motorsport.
Τα χαμόγελα όλων στο τέλος του διήμερου ήταν η ανταμοιβή μας και ο λόγος να ξεχάσουμε την μεγάλη κούραση που μόνο όσοι έχουν ασχοληθεί με διοργανώσεις γνωρίζουν.
Το 2ο Ράλλυ Σπριντ Κισσάβου το 2025 θα είναι ακόμη καλύτερο, ακόμη μεγαλύτερο”.
Η ομιλία του Αντώνη Γκουντάρα με τη λήξη του αγώνα δεν πέρασε απαρατήρητη. Ευχαρίστησε όλους όσοι βοήθησαν ώστε να υλοποιηθεί, αλλά έστειλε και συγκεκριμένα μηνύματα όσον αφορά τον τρόπο και τον τόπο διεξαγωγής μιας εκδήλωσης που τελεί υπό έγκριση του Δήμου. Είπε, λοιπόν:
“Για να γίνει αυτός ο αγώνας υπήρξαν άνθρωποι που δούλεψαν πολύ σκληρά.
Θέλω να κάνω μια επισήμανση. Όλες οι εκδηλώσεις οι οποίες γίνονται σε έναν Δήμο, έχουν την αξία τους και σαφώς δεν μπαίνει καμία εκδήλωση σε αντιπαράθεση με κάποια άλλη. Η κάθε εκδήλωση κάτι έχει να δώσει. Όμως πρέπει να υπάρχει μια αρχή, μια μέση και ένα τέλος, και κάποιοι είναι υπεύθυνοι στο να συντονίζουν και ανάλογα με τις αρμοδιότητες που έχουν να αναλαμβάνουν και την ευθύνη τους. Άρα, λοιπόν, το να κινούμαστε σε ένα πλαίσιο το οποίο καλύπτει αυτές τις βασικές αρχές δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε να γίνει ένας αγώνας. Θέλουμε, όμως, να γίνει με όρους και προϋποθέσεις, ώστε να δώσει τα καλύτερα αποτελέσματα με τον ασφαλέστερο τρόπο.
Σε αυτήν την προσπάθεια, θέλω να συγχαρώ την ΛΕΜΑΘΑ, τις Δημοτικές Κοινότητες Αγιάς, Μελιβοίας και Σωτηρίτσας, να ευχαριστήσω τα πληρώματα και να απευθύνω ένα συγνώμη για τυχόν παραλείψεις από την πλευρά μας, τις οποίες του χρόνου θα διορθώσουμε.
Ευχαριστώ θερμά τους χορηγούς επικοινωνίας, τους εθελοντές και τους χορηγούς, μικρούς και μεγάλους. Οι εκδηλώσεις γίνονται για να προσελκύσουν όσο γίνεται περισσότερο κόσμο. Δεν έχει σημασία το ποσό που θα σου δώσει κάποιος για να σε στηρίξει. Σημασία έχει ότι αισθάνεται κάτι από μέσα του που τον οδηγεί στο να στηρίξει μια προσπάθεια που γίνεται από πολλούς ανθρώπους. Οι εκδηλώσεις πρέπει να είναι ανοιχτές. Πρέπει να καλούν και να συσπειρώνουν κόσμο, και όχι να γίνονται μονόχνοτες και στο τέλος να καταλήγουν εκδηλώσεις ιδιωτικές.
Πρέπει να πω, επίσης, ότι κι αυτό το χωριό που βρισκόμαστε σήμερα, είναι χωριό του Δήμου Αγιάς, όπως και τα άλλα χωριά. Εκδηλώσεις γίνονται παντού. Δεν πρέπει να έχουμε την αντίληψη ότι τα πάντα πρέπει να γίνονται συγκεκριμένα κάπου. Οφείλουμε να συστήνουμε και να γνωρίζουμε στον κόσμο όλα τα χωριά του Δήμου, γιατί το καθένα έχει την ιστορία του, την αξία του και την διαφορετική φυσιογνωμία του.
Με μεγάλη συγκίνηση, ευχαριστώ τέλος τον Σύλλογο Ποντίων Λάρισας για τη συμμετοχή του. Έδωσαν διαφορετικό νόημα στην εκδήλωση με την παρουσία τους. Λαός ο οποίος δεν θυμάται, λαός ο οποίος δεν αναδεικνύει και τις καλές και τις άσχημες στιγμές στο διάβα της ιστορίας του και της πορείας του, δεν έχει μέλλον. Εμείς ως λαός, χωρίς να έχουμε μίσος για κανέναν, δυστυχώς ζήσαμε πολύ άσχημες καταστάσεις. Αυτές τις καταστάσεις δεν πρέπει ποτέ να τις ξεχάσουμε”.
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202343197670-567x1024.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202345098808-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202345153081-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202345225309-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202345289955-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202345391333-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202346094205-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202346367967-683x1024.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202346434381-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202347022155-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202347340319-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202347413373-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202347478899-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202347540285-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202348001686-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202348077292-1024x683.jpg)
![](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/05/202405202346563662-1024x683.jpg)