![kipotheatro](https://camposnews978.gr/wp-content/uploads/2024/06/900X250-KIPOTHEATRO-2024.png)
Μπορεί το πρωτάθλημα της Super League 2 να μην έχει ολοκληρωθεί επισήμως, όμως οι 24 ΠΑΕ που συμμετείχαν σ’ αυτό, μέσω των προπονητών και των αρχηγών τους, ψήφισαν τους καλύτερους της αγωνιστικής περιόδου 2023-24.
Κι ανάμεσά τους, παρότι ο στόχος της ανόδου δεν επετεύχθη, υπάρχουν πρόσωπα της ΑΕΛ που δεν πέρασαν απαρατήρητα!
Από τον Α’ όμιλο, που μας αφορά άμεσα σε θεσσαλικό επίπεδο, το βραβείο του MVP πήγε στον Γιάννη Γιαννιώτα του Λεβαδειακού. Δεύτερος στην ψηφοφορία ήταν ο αναγεννημένης επί Δερμιτζάκη και πρώτος σκόρερ της ομάδας μαζί με τον Πεντρόσο (σ.σ. πέτυχαν από 10 γκολ) Κώστας Παπαγεωργίου της ΑΕΛ, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Νίκας επίσης του Λεβαδειακού.
Από τον Α’ όμιλο επίσης, το βραβείο του καλύτερου τερματοφύλακα κέρδισε ο Κλέτον Περντρέου του Μακεδονικού, αφήνοντας πίσω του τους Γκαραβέλη της Νίκης Βόλου και Στέφανο Σουλούκο της ΑΕΛ, στον οποίον στοίχισαν πιθανότατα κάποια καθοριστικά λάθη στο ξεκίνημα των play off. Ωστόσο, δεν πρέπει να παραγνωρίζουμε πως ήταν μόλις η πρώτη του σεζόν ως βασικό και αναντικατάστατο στέλεχος της 11άδας των “βυσσινί”.
Από τον Α’ όμιλο, τέλος, το βραβείο του καλύτερου προπονητή, πήρε ο Στέλιος Μαλεζάς του Μακεδονικού, ενώ ισοβάθμησαν Παύλος Δερμιτζάκης (ΑΕΛ) και Σωκράτης Οφρυδόπυλος (Λεβαδειακός). Πάντως, αν μη τι άλλο, αν υπήρχε βραβείο για τον πιο επιδραστικό προπονητή στη διάρκεια της σεζόν, αυτό θα πήγαινε με κλειστά μάτια στον τεχνικό της λαρισινής ομάδας!
Όσον αφορά τον Β’ όμιλο, το βραβείο του MVP πήγε στο Γιώργο Μάναλη των Χανίων, με το Λουκίνα της Καλλιθέα και το Σάλασαρ του Ιωνικού να κλείνουν την τριάδα.
Από τον Β’ όμιλο το βραβείο του καλύτερου τερματοφύλακα κέρδισε ο Ιωάννης Γκέλιος του Ιωνικού ο Κότσαρης της πρωταθλήτριας Καλλιθέα, με τους τρίτους, καθώς ισοβάθμησαν τους Καλογεράκη (Ιωνικός) και Κλέιμαν (Χανιά).
Από τον Β’ όμιλο το βραβείο του καλύτερου προπονητή πήγε στον Γιάννη Ταουσιάνη των Χανίων, με τον Αλέκο Βοσνιάδη (Καλλιθέα) και τον Γιάννη Τάτση (Παναχαϊκή) να ακολουθούν.
Τέλος, καλύτερη διαιτητής της Super League 2 αναδείχθηκε η Μάχη Τσιοφλίκη της ΕΠΣ Λάρισας. Οι απονομές των βραβείων θα γίνουν στην κλήρωση του πρωταθλήματος Super League 2, 2024-2025